„Kalėdinės vaikų svajonės“ - 2013

Vieno projekto rėmuose - vaikų globos namų auklėtinių svajonių išsipildymas ir savarankiškumo ugdymas

Kaip vaikų globos namų auklėtinius padrąsinti siekti svajonių? Kaip paprastomis priemonėmis išmokyti vertinti dedamas pastangas siekiant tikslo? Kaip apjungti vaikų savarankiškumo ugdymą ir jų svajonių? Tokių klausimų vedama VšĮ „Saugi pradžia“ 2012 m. rudenį pradėjo organizuoti projektą „Kalėdinės vaikų svajonės“.

Jau trečius metus vykstantis projektas šįkart buvo orientuotas ne tik į vaikų svajonių įgyvendinimą . Didelis dėmesys buvo skiriamas globotinių veiklumo ir iniciatyvos skatinimui, kad siekiant svajonių svarbu ne laukti, kol kas nors ją išpildys, o pačiam imtis veiksmų ir įdėti pastangų.

Projekte dalyvavo beveik visi Lietuvos vaikų globos namai, per 7000 atvirukų kūrė apie 2000 vaikų, o įgyvendintų svajonių suskaičiuoti nė neįmanoma!...

Vaikų globos namų atstovų teigimu, projektas „Kalėdinės vaikų svajonės“ buvo efektyvus, nes auklėtiniai ne tik „buvo užimti, stengėsi, piešė atvirutes“, bet ir išmoko pamoką, kad „svajonės pildosi tuomet, kai stropiai ir nuoširdžiai dirbi“. Globotiniai „nuoširdžiai dirbo, kūrė kartu ir gavo norimą rezultatą, kuriuo labai džiaugėsi“, „žadėjo dar labiau pasistengti mokytis, suprato, kad norint pasiekti tikslą, reikia įdėti daug pastangų“. Projekte dalyvavę ir atvirukus kūrę auklėtiniai buvo puikus pavyzdys kitiems – „ jau dabar vaikai, kurie nedarė atvirukų, tikisi, kad kitais metais tai galės padaryti“.

Ypatingą dėmesį projekto dalyviams parodė asociacija „Investor‘s forum“. 2011 m. įgyvendino berniuko iš Viešvilės vaikų globos namų svajonę, o 2012 m. tarp šių organizacijų užsimezgė artimesnis bendravimas – asociacija pageidavo atvirukų, sukurtų vaikų tik šių globos namų vaikų. Baldų gamintoja „Memfis“ Jiezno vaikų globos namams padovanojo net aštuonis skirtingus baldus. Didžiausi trečiojo „Kalėdinės vaikų svajonės“ projekto palaikytojai buvo akcinė bendrovė „Kauno grūdai“ – įmonė ne tik užsakė daugiausiai atvirukų (daugiau nei pusę), bet ir skatino gavusias atvirutes įmones išpildyti svajones.

Daug įmonių dovanas vaikams perdavė per kurjerius ar paštą, dalis įmonių darbuotojų patys nuvežė dovanas, tuo labai nudžiugindami vaikus. Viena įmonė negalėjo įgyvendinti mergaitės svajonės, tačiau į jos asmeninę sąskaitą pervedė piniginę paramą.

Vienos gamybinės įmonės, priklausančios Kauno prekybos ir pramonės amatų rūmams, vadovas netgi paskatino kitus prisidėti prie vaikų gerovės kūrimo – su visa šeima apsilankęs vaikų globos namuose ir pasikalbėjęs su vaikais, išsiaiškino, kad jiems trūksta kompiuterių ir paskelbė šią žinią rūmų nariams.

Viena labiausiai jaudinančių iniciatyvų buvo iš vaikų globos namų Vilkaviškio rajone – darbuotojai gavę atviruką su mergaitės noru nupirko ją ir nusiuntė į kitus vaikų globos namus. Prie vaikų svajonių pildymo prisidėjo ir privatūs asmenys – įmonės „MB food“ darbuotojas Andrius itin daug dėmesio skyrė Kauno vaikų globos namams „Atžalynas“: lankėsi juose ne kartą, piešė atvirukus kartu su vaikais, kaskart nuveždavo jiems skanumynų arba žaidimų, suorganizavo rytų kovos menų treniruotes, kurios dabar globos namuose vyksta kartą per savaitę.

Globotiniai, gavę dovanas, kurias užrašė ant sukurtų atvirukų, ir nustebę dėl netikėtai išsipildžiusių svajonių, patyrė daug gerų emocijų: „vaikščiojo su šypsena visą dieną“, „labai džiaugėsi, buvo smagu žiūrėti, kaip jie džiūgavo“, „emocijos liejosi per kraštus, buvo labai laiminga“, „negalėjo atsižiūrėti „toks tikras daiktas!...”, “dar pašte bandė atspėti, kas supakuota, o radę dovanas labai apsidžiaugė“, „dovana, o ypač gauti batai, pranoko lūkesčius“.

Viena mergaitė, gyvenanti vaikų globos namuose Kauno rajone, ant savo sukurto atviruko užrašė savo sesutės, dar negalinčios piešti, svajonę - lėlę-kūdikį. Ir ši svajonė išsipildė!

Akimirkas, patirtas gavus kalėdines dovanas, turbūt ryškiausiai atspindi Viešvilės vaikų globos namų darbuotojos laiškas: „Vakar septynerių metukų Milenai Senelis Šaltis atsiuntė Kalėdinę dovanėlę - svajonę - įvairiaspalvius segtukus ir gumytes plaukučiams rišti bei segti. Kad būtumėte mačiusi, kiek buvo džiaugsmo!... Iškračiusi iš raudono maišelio dovanėlę, kiekvieną atskirai išbučiavo. Striksėjo iš džiaugsmo ir daugelį kartų kartojo: "Pirmą kartą išsipildė mano svajonė..." Ir iš to didelio džiaugsmo pribėgusi prie manęs taip stipriai apkabino, kad vos galėjau kvėpuoti. Džiaugėmės kartu ir priminiau, kad svajonės pildosi tuomet, kai stropiai ir nuoširdžiai dirbi. Ačiū Jums už tokias nepakartojamas akimirkas. Vaikams, tai labai svarbu. Svarbu ir dirbantiems su jais. Gera matyti besišypsantį, laimingą vaiką.“.

Naujovė projekte – paskaita-diskusija apie tikslų bei svajonių siekimą. Tad siekiant, kad atvirukus kūrę vaikai nepamirštų svarbiausio projekto tikslo, sausio pabaigoje Kauno vaikų globos namuose „Atžalynas“ vyresnio amžiaus vaikams pirmąją paskaitą-diskusiją ves SDG įmonių grupės vadovai.

Niekada nepavarkite darydami gerus darbus kitiems! – toks yra geriausias palinkėjimas, gautas iš Pagynės vaikų globos namų socialinės darbuotojos , visiems prisidėjusiems prie projekto „Kalėdinės vaikų svajonės“.